Blogmas #9/10 Zakupy przedświąteczne i świąteczne - jak się dobrze przygotować? 8 PORAD !

Cześć,
Wczoraj nie pojawił się wpis ze względu na pracę. Nie byłam w stanie, dwa dni po 12 h kompletnie wytrąciły mnie z równowagi blogmasowej, ale już wracam i do Was piszę. :) 
W ramach rekompensaty przedstawię Wam 8 porad na temat jak dobrze przygotować się do zakupów świątecznych i przedświątecznych. :)
Dla niektórych prezenty i wręczanie sobie wspaniałości to czysta komercja - zdaję sobie z tego sprawę, jednak myślę, że ogromna liczba osób bardzo lubi zwyczaj obdarowywania się prezentami. Przecież nie ma w tym nic złego - to tylko dzielenie się czymś więcej niż miłym słowem z bliskimi nam osobami. :)


Zanim wybierzesz się na zakupy, warto przeanalizować kilka czynników

 Przemyśl sobie kogo chcesz obdarować
Najlepiej zapisz sobie dla kogo ma być to prezent (przy jednej, dwóch osobach nie robi to najmniejszego problemu i kartka będzie zbędna, jednak jeśli Twoja rodzina się powiększa o szwagrów, siostrzeńców itp. - to uwierz, że może być to klucz do lepszych świąt Bożego Narodzenia). 

Zdobądź wiedzę bądź poznaj osoby, które masz zamiar obdarować. 
Nadal nie jest zbyt późno na "przesłuchania" rodzinne. Chyba lepszym prezentem będzie coś co się danej osobie spodoba niż kolejny zestaw kosmetyków typu balsam i olejek do ciała, gdy dana osoba tego nie używała, nie używa i nie zamierza tego zmienić. Przy okazji nie mówię, że każdy zestaw kosmetyków jest zły (sama je lubię), ale należy je dobrze dobrać, a nie kupić pierwszy lepszy. :)

Pamiętaj o zasadzie - kupuj to, co sam chciałbyś dostać/co Tobie się podoba.
Nawet jeśli danej osoby nie lubisz to już wysil się, co Ci to robi? Lepiej zawsze okazywać dobrą stronę samego siebie niż robić na złość i tylko sprawić komuś przykrość.


Określ budżet
Określ ile chcesz wydać na daną osobę, aby później ominąć przykrych sytuacji z brakiem pieniędzy.

Kontroluj ceny
Zawsze, ale to zawsze sprawdzaj, co ile kosztuje w danym miejscu i analizuj, czy może nie znajdziesz tego taniej np. w wyjątkowym dniu (typu Black Friday, Dzień Darmowej Dostawy itp). Czasami można dostać to samo w bardziej atrakcyjnej cenie. Nawet nie trzeba niekiedy wybierać między Internetem a galeriami czy targami niedzielnymi. Przykład z życia  - w jednym miejscu szal kosztuje 15 zł, a w innym 20 czy 25 zł. 

Miej oczy i umysł szeroko otwarty
Nie dawaj się nabierać na mydląco kuszące oferty, które mają kruczki i podchwytliwe marketingowe oferty. Jednym ze sklepów, gdzie mniej więcej ostatnio co tydzień w weekend jest promocja "Drugi produkt za 10 zł" (Home&You) można znaleźć wiele ciekawych produktów, choć nie zawsze na tyle ciekawych by dokupować drugi produkt. Miałam sytuację. gdy chciałam kupić tylko kubek dla siebie. Oczywiście szukałam sporo drugiego produktu, który mogłabym wziąć w tej samej cenie bądź odrobinę wyższej/niższej. I co? Nie wzięłam żadnego, bo po prostu byłoby to na siłę. 


Schowaj Ego, w tym przypadku liczy się gest
Nie kupuj najdroższego prezentu, tylko po to by wypełnić własne ego przed rodziną. Nie rozumiem tego zwyczaju, aby kupować te drogie prezenty najmłodszym. Jaki sens ma rozpieszczanie dzieci? Nie mówię też o przesadzeniu w drugą stronę. Zawsze znajdź złoty środek. Nie kupisz auta i mieszkania ukochanej córce, mężowi - naprawdę nic się nie stanie. Drogie zegarki za kilkanaście tysięcy to też przesada (chyba, że zarabiasz krocie i nie masz co robić z pieniędzmi, wtedy ok, ale gdy zarabiasz przeciętne pieniądze to lepiej je w inny sposób zainwestować bądź po prostu wydać je z głową). :) 

Nie kupuj prezentu na ostatnią chwilę
Zaoszczędzisz sobie nerwów, niepotrzebnych stresowych sytuacji, długich kolejek i całego harmideru, który panuje w tym okresie. 

Jeśli znacie jeszcze jakieś przydatne porady to dzielcie się w komentarzach, a chętnie je dopiszę albo stworzę drugi post tego typu :) 
Do napisania! :) 

6 komentarzy:

 1. Świetne te porady, mi się przydadzą, szczególnie, że mam lekką rękę do bezmyślnego wydawania pieniędzy i nic nie potrafię z tym zrobić :)

  https://luxwell99.blogspot.com/2017/12/new-design-poznan-ice-festival-2017.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacyjne porady :)
  Ja już kupiłam prezenty dla najbliższych, i ze spokojem wyczekuje świąt <3
  Pozdrawiam!

  lublins.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne porady. Ja zawsze mam problem z kupnem prezentów. O ile dla dzieci prezenty kupione już we wrześniu to dla rodziców na ostatnią chwilę :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja w tym roku stawiam na prezenty robione ręcznie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. ja już część prezentów mam kupionych:) w niedzielę jadę po resztę

  OdpowiedzUsuń
 6. Wedlug mnie nie trzeba kupować... można zrobić coś samemu.. przecież nie liczy się to ile i czy coś wydamy na prezent ale sam gest i fakt, że myślimy o osobie którą danym prezentem obdarowujemy... O to w tym wszystkim chodzi - prezentem mogą być nawet upieczone pierniczki :)

  OdpowiedzUsuń

Umieszczając komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są między innymi wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics.

Copyright © 2014 Myfantasyandme , Blogger